Alkoholi tarvitamisel on kaks külge. Ühelt poolt aitab alkohol lõõgastuda, tekitab heaolutunde, muudab lõbusaks ja seltskondlikuks. Teisest küljest aga kahjustab mitut kehafunktsiooni, soodustab vähkkasvajaid ja tekitab sõltuvust. Joobes inimene muutub sageli vägivaldseks, riskialtiks ja vaimselt tasakaalutuks. Alkohol muudab inimese iseloomu tihti paheliseks, annab põhjust enesetapumõtetele ja julgustab neid ellu viima.
Mis on alkohol?
Alkohoolne jook on uimastava ja sõltuvust tekitava toimega etanooli ehk viinapiiritust sisaldav jook. Alkohol on väga kaloririkas – 1 pits viina või väike klaas veini sisaldab sama palju kaloreid kui 1 supilusikatäis suhkrut!
Alkohoolsed joogid jaotatakse kolme rühma:
kanged alkohoolsed joogid – alkoholisisaldus enam kui 22 mahuprotsenti (viinad, viskid, rummid, liköörid)
lahjad alkohoolsed joogid – alkoholisisaldus 6–22 mahuprotsenti (veinid, vermutid)
vähese alkoholisisaldusega joogid– alkoholisisaldus 0,5–6 mahuprotsenti (õlled, siidrid)
Kuidas mõõdetakse joomisel alkoholi hulka?
Rahvusvaheliselt kasutatakse mõistet drink ehk alkoholiü̈hik. Üheks drink- ks loetakse Eestis 10 g absoluutpiiritust, mis tähendab keskmiselt 20–25 ml viina, 280 ml õlut või 120 ml veini olenevalt joogi alkoholisisaldusest.
Drink- i suurus oleneb alkoholi kangusest: mida kangem on alkohol, seda väiksem kogus moodustab ühe drink- i. Joodud drink- de arvu saad teada, kui korrutad joogi alkoholisisalduse mahuprotsendi joodud alkoholihulgaga ja jagad selle 1000-ga.
Kui kiiresti kaob alkohol kehast?
Alkoholisisaldus veres sõltub joodud alkoholi hulgast, kangusest, inimese soost ja kehakaalust. Alkoholisisaldust veres väljendatakse promillides. Kainenemine toimub keskmiselt kiirusega 0,1 promilli ehk 1 drink tunnis. Surmav annus on 6–8 ml absoluutset alkoholi kehakaalu ühe kilogrammi kohta. See on umbes 1,5 liitrit viina 80 kg kaaluval tervel täiskasvanud mehel.
Mis on alkoholisõltuvus?
Alkoholisõltuvus on haigus, mis diagnoositakse juhul, kui viimase 12 kuu jooksul on
esinenud 3 või rohkem järgmistest tunnustest:
tolerantsuse e. alkoholitaluvuse (rahvasuus ka kandmise) suurenemine
a) soovitud toime saavutamiseks tuleb tarvitada suuremat alkoholikogust kui varem
b) varasem kogus avaldab tunduvalt nörgemat toimet
võõrutusnähud
a) esineb tüüpiline alkoholi võõrutussündroom
b) võõrutusnähtude leevendamiseks kasutatakse uut kogust alkoholi
alkoholi tarvitamine planeeritust suuremal hulgal või pikemat aega
alkoholi tarvitamise lõpetamise või vähendamise ebaõnnestumine tahtejõu vähenemise tõttu, vaatamata soovile
suure osa aja kulumine alkoholi hankimisele, joomisele ja selle mõjust toibumisele
töö, vabaaja ja enese vormis hoidmisega seotud oluliste toimingute osaline või täielik unarusse jätmine alkoholi tarvitamise tõttu
alkoholi tarvitamise jätkumine vaatamata selle tarvitamisest põhjustatud püsivatele või korduvatele füüsiliste ja psüühiliste
Alkoholisõltuvus
Kui inimesed räägivad omavahel kellestki kui alkohoolikust, alkoholisõltlasest või liigtarvitajast, kasutab igaüks määratlemiseks oma kriteeriume. Siiski ei saa alkoholisõltuvuse või kuritarvitamise hindamisel lähtuda joodava alkoholi kogusest või joomise sagedusest, sest inimestel ei teki alkoholisõltuvus ühtemoodi. Igapäevase määratlemise lihtsustamiseks on kasutusel alkoholi liigtarvitaja mõiste.
Alkoholi liigtarvitaja on:
tööealine mees, kes joob nädalas üle 24 dringi (625 g viina, 6,7 l õlut või 2,9 l veini)
korraga üle 7 dringi (1,9 l õlut, 140 ml viina, 840 ml veini)
tööealine naine, kes joob nädalas üle 16 dringi (475 g viina, 4,5 l õlut, 1,9 l veini)
korraga üle 5 dringi (1,4 l õlut, 100 ml viina või 600 ml veini)
Kuidas tekib joomatuur?
Joomatuur on üks märk alkoholisõltuvusest. Inimene ärkab hommikul pohmelusega ning selleks, et pohmelust vähendada, võtab nn peaparandust. See omakorda ajab hamba verele ja tekitab soovi veel juua. Nii võib pohmelusepeaparanduse surnud ring kesta kuni 3 nädalat, mille järel saabub täielik kurnatus.
Kas üks pudel õlut iga päev on liiga palju?
Igapäevane alkoholijoomine on harjumus, mis võib, aga ei pruugi kujuneda alkoholi kuri- tarvitamiseks või sõltuvuseks. Elundite kahjustus tekib aga sellegipoolest. Lahjade alkohoolsete jookide sage tarvitamine kahjustab eeskätt seedeelundkonda ja tekitab maksatsirroosi ohu. Kangete jookide tarvitamine periooditi ja purju joomine kahjustab eeskätt aju.
Mis juhtub alkoholismi ehk alkoholisõltuvuse tagajärjel?
Alkoholisõltuvuse korral muutub joomine sagedaseks ega allu kontrollile. Vajadus alkoholi järele muutub elu peamiseks juhtmõtteks. Alkoholism on ravitav, kui kahjustused pole ületanud kriitilist piiri, haige teadvustab oma probleemi, tal jätkub tahet alluda ravile ja hoiduda alkoholist täielikult ilma igasuguste mööndusteta.
- OÜ Lege Artis “Alkohol minu kehas”.
Sa pead olema sisse logitud kommentaari postitamiseks.