Sügisesed vihmased ja tuulised ilmad, puhkuste lõpp ja lasteaeia-kooli kooli algus loovad soodsa pinnase viirushaiguste levikuks. Oluline on meeles pidada, et külmetamine on haiguste puhul soodustav tegur, mitte aga peamine põhjus. Külm ja märg ilm langetavad inimese kaitsevõimet ning viirused, millega iga päev kokku puutume ja mida enese teadmata kaasas kanname, saavad immuunsuse langedes usinasti tööle asuda.
Viirusinfektsioonid kimbutavad kõiki inimesi, kuid eriti vastuvõtlikud viirustele on lapsed. Paljud vanemad on kogenud, et seni kodus olnud laps oli terve kui purikas, kuid läinud lasteaeda, ei möödu teinekord kuudki köha-nohuta. Lasteaialapse immuunsüsteem on veel nõrk, kuid tõenäosus igapäevaselt erinevate haigustekitajatega kokku puutuda on suurenenud.
Kõige tüüpilisem on nakatumine õhu kaudu – viirusosakesi hingatakse sisse. Viirusosakesi leidub mänguasjadel, ukselinkidel, telefonitorul – igal pool, kus haigestunud inimene on rääkinud, köhinud, aevastanud. Nii juhtubki, et kui lapsed mängivad koos, hoiavad käest kinni, jagavad mänguasju ning hiljem hõõruvad kätega oma silmi või nokivad nina, on haigustekitaja organismi sattumine väga tõenäoline. Laste hingamisteede ja seedetrakti limaskestal on väga vähe viiruste vastaseid kaitsekehi ja nende vastupanu haigustekitajatele on nõrk. Lisaks on viirus kõige nakkavam paar päeva enne sümptomite teket, mil lapsel ega tema vanematel pole aimugi, et ta on kaaslaste jaoks nakkusohtlik ega tohiks lasteaeda minna. Nii pole ka kõige karmimate reeglitega lasteaias võimalik haiguseid täielikult vältida.
Septembris-oktoobris levivad rohkem rino-, adeno- ja paragripiviirus. Ohtlikuma haiguse, gripi, kuldaeg jääb tavaliselt talvekuudesse. Gripi puhul saab rääkida ka spetsiifilisest ravist, mis gripiviirusele toimib, kuid kergekäeliselt seda siiski ei kasutata – mõistlikum on haigust ennetada ja lasta end gripi vastu vaktsineerida.
Kergemate ja enam levinud ülemiste hingamisteede (aga ka seedetrakti) viirushaiguste korral meil viirusevastast ravi kasutusel ei ole, saame vaid leevendada haigusnähte ning ennetada raskema haiguse (näiteks kopsupõletiku, keskkõrvapõletiku jm) teket.
Oluline on teada, et viirushaiguse puhul antibiootikumidest kasu ei ole, kuna viirus ja bakter ei ole samad haigusetekitajad. Antibiootikumid toimivad bakteriaalsete haiguste korral. Bakteriaalnehaigus kulgeb üldjuhul raskemalt ning kindlaks saab seda teha ainult arsti juures.
Mida teha algava viirushaiguse korral?
Kuum tee (lisandina vaarika- või mustasõstramoos, sidrun ja/või mesi) sobib valutava kurgu, köha, kurgus oleva “kõdistava tunde” ja ka nohu puhul.
Kurguvalu puhul saab abi erinevatest õliga aerosoolidest. Eesti oma toodetest on apteegis müügil taruvaik saialille ja kummeliga ning saialille-astelpaju pihusti.
Rohke vedelikutarbimine tuleb kindlasti kasuks ja aitab haigusel kiiremini mööduda. Kasulik oleks juua lisaks teele ka tavalist vett või lahjat morssi. Magusad limonaadid ei ole hea valik.
Sooja (kuuma) veega jalavann sobib samuti algava haiguse korral, küll aga ei soovita seda palavikus haigele, kelle kehatemperatuuri see veelgi tõsta võib.
Sooja auru sissehingamisest saab leevendust kinnise köha korral. Ettevaatlik tuleb olla väikelastega, et hingamisteid ära ei kõrvetataks. Hea moodus on lasta kuumal veel vannitoas joosta ning sellest tekkivat auru sisse hingata. Suureks abiks on ka spetsiaalsed auruaparaadid, mida saab apteegist osta või mõnel juhul ka tervisekeskusest laenutada. Abi võib olla hanerasva määrimisest rinnale.
Lastele sobivaim palavikualandaja on paratsetamool, millel on olemas mitu ravimvormi: siirup, küünlad, närimistabletid. Palavik hakkab langema umbes poole tunni jooksul pärast ravimi manustamist ja kogus, mida laps korraga vajab, sõltub tema kehakaalust. Palaviku ühekordseks langetamiseks piisav ravimikogus on 10-15 mg paratsetamooli korrutatud lapse kaaluga. Perearstiga nõu pidades võib arst soovitada palaviku alandamiseks ka ibuprofeeni.
Väga kasulik on meresoolalahus, mis sobib kinnise nina puhul. Meresoolalahust võib kasutada pikaaegselt ning see sobib nina loputamiseks ka imikutele ja väikelastele (NB! Imikutele ilma surveta pudelist, lahusena), kellel nina limaskesta turse alandamiseks on see just esimene valik.
Sa pead olema sisse logitud kommentaari postitamiseks.