Selleks, et lihaskasvule kaasa aidata, on olemas palju erinevaid võimalusi ning toite. Selleks, et muuta valikut veidi kergemaks, nimetame ära viis toitu, mis katavad võimalikult palju erinevaid toitainete vajadusi ning toidavad samal ajal edukalt ka treenitavat lihast.
Olles füüsiliselt aktiivne, tuleb arvestada sellega, et toit sisaldaks piisaval hulgal:
valku, et aidata kasvatada ja taastada lihaseid ja teisi kudesid
rasvu, et soodustada vajalike hormoonide tootmist ja alandada põletikku organismis
fütotoitaineid, vitamiine ja mineraale, et toetada tervist tervikuna
kõrge toiteväärtusega toitu, mis annaks piisavalt energiat
Lõhe
Lõhe sisaldab ohtralt valku ja oomega-3-rasvhappeid, mida läheb vaja lihaskoe kasvatamisel ja taastamisel. Samuti aitavad need koostisosad söögiisu kontrolli all hoida. Lisaks saab lõhest seleeni, D-vitamiini, B12-vitamiini ja niatsiini. Lõhe aitab alandada kolesterooli ja parandab mälu.
Kanamunad
Kui lõhe on lihaskasvu tagamiseks vajalike toitude kuningas, siis munad on talle üsna lähedal. Üks muna sisaldab 7 – 8 grammi valku, lisaks oomega-3-rasvhappeid, vitamiine ja mineraale. Uuringud on näidanud, et inimesed, kes hommikusöögiks mune söövad, suudavad suurema tõenäosusega ülejäänud päeva jooksul tarbitava toidu kogused kontrolli all hoida. Tartu Ülikooli emeriitdotsent, bioakeemikust toitumisteadlane Tiiu Vihalemm soovitab süüa ühe mitte väga kõvaks keedetud muna päevas ja ütleb, et ka kaks või kolm pole liiast, sest muna sisaldab väga head valku.
Mandlid
Kõikide pähklite seast on just mandlid need, mis tagavad parima valiku erinevaid toitaineid. Mandlid on täis valku ja kiudaineid ning annavad täiskõhutunde, taastades samal ajal treeningu ajal kahjustada saanud lihaseid. Nad sisaldavad ohtralt tervislikke rasvu, mis lisaks nälja kustutamisele leevendavad liigesvalu ja annavad energiat. Mandlite söömine on hea südamele, sest sisaldavad E-vitamiini ja foolhapet, mis ei lase rasvadel arterites ladestuda.
Teiste pähklitega võrreldes on mandlites kõige suuremas koguses kuut erinevat toitainet: kiudaineid, magneesiumi, valku, kaaliumi, vaske ja E-vitamiini. Viimati mainitu mõjub väga hästi jumele, sest hoiab nahka niisutatuna ja paneb põsed õhetama.
Bataat ehk maguskartul
Bataat ehk maguskartul sisaldab beetakarotiini, C- ja A-vitamiini. Seda on kerge valmistada ning tal on suurepärane magus maitse. Bataat aitab dieeti pidaval sportlasel kõhtu tervislikul täis saada.
Õun
Õunas on vitamiinid ja mineraalained organismile sobivas vahekorras. See puuvili on suurepärane süsivesikute, elektrolüütide ja kiudainete allikas, mis sobib väga hästi treeningujärgseks kiireks vahepalaks. Õunakoor sisaldab palju fütotoitaineid, mida keha vajab. Lisaks on õun hea tervislik õhtune magusanälja kustutaja. Õun on ainus puuvili, milles hapete-suhkru vahekord seistes ei muutu.
Sa pead olema sisse logitud kommentaari postitamiseks.