Kes meist ei sooviks teada pika eluea valemit? Mitmed uuringud kinnitavad, et pikaealisus sõltub 25% geenidest ja ülejäänud eluviisidest. Teadlased väidavad, et pika eluea valem hõlmab eelkõige kvaliteetset und, regulaarset liikumist ja kehalist koormust, tervislikku toitumist ja sõpradega koosveedetud aega ning suhtlemist.
Öeldakse, et vanus on vaid number, kuid on paratamatu, et umbes kolmekümneselt hakkab meie kehale ilmnema esimesed vananemise märgid: kortsud, naha elastsus väheneb, lihased lõtvuvad, rasva osakaal tõuseb, nägemine ja kuulmine halvenevad, vererõhk ja kolesterool tõusevad jne. Toome välja võimalused, kuidas jõuda 100. juubelini:
- Rahuldav lähisuhe. Vanas eas on ehk kirge keeruline ülal hoida, kuid teineteisest hoolimine, igapäevane abistamine ja väikesed tähelepanuavaldused võiks kuuluda igasse päeva.
2. Sõltumatus. Pikaealised on olnud endale ise tööandjad ning nad ei ole kellestki sõltunud. Nii on neil olnud suurem otsustusvabadus.
3. Kindel päeva- ja töörutiin. See annab päevadele kindla ja stabiilse rütmi, mis omakorda annab tunde, et elu on kontrolli all.
- Hingelähedane tegevus. Armasta tööd, mida Sa teed ning vabaajaveetmise võimalusi, mida harrastad. Rõõmu pakkuvate tegevuste osakaal peaks olema kindlasti suurem kohustuslikest ja vähem nauditavatest tegevustest.
5. Võime leida ja hoida sõpru. On kergem elada ja igapäevaraskustega toime tulla, kui on kaasamõtlejaid ja -tundjaid. Sõbrad muudavad meie päeva rõõmsamaks ning ei lase üksindustundel tuju rikkuda.
6. Hea kohanemine ja loov reageerimine muutustele. Näiteks pärast abikaasa surma on inimene võimeline elus edasi liikuma, säilitama elutahte ja uudishimu.
7. Füüsiline aktiivsus. Oluline pole mitte raske koormusega trenn, vaid jõukohasus ning regulaarsus (näiteks iga päev 30 minutit kõndi värskes õhus, jooga, võimlemine).
8. Vaimuerksus. Aju vajab pidevat treeningut, et säiliks selge mõistus, keskendumisvõime ja eneseväljendusoskus.
9. Optimism ja muretus. Teadlased on jõudnud järeldusele, et oma elu suhtes positiivsemalt meelestatud inimeste immuunsüsteem on tugevam.
10. Mõõdukas söömine ja stabiilne kehakaal. Lisaks sellele, et toit peab sisaldama tasakaalustatud toitaineid, peaks see ka psühholoogiliselt olema rahuldav. Oluline on süüa tervislikult ja mitmekülgselt.
11. Lihtsate rõõmude nautimine. Õnnelik olemist saab õppida, kuid selleni viib elu eesmärkide leidmine. Kõige õnnelikumad inimesed mõistavad, et õnnetunne parandab ning ka pikendab nende elu.
12. Usk Jumalasse. Inimene ei pea kõigega üksi hakkama saama! Aeg-ajalt on tervislik lõdvestuda ja lasta kõrgemal jõul end kanda.
Pea meeles, et vananemine ei tähenda automaatselt haigusi! Meil on võime muuta oma mõtetega keha biokeemiat ning hoida rakke pidevas uuenemises.
Sa pead olema sisse logitud kommentaari postitamiseks.