Kas kõlab kummaliselt ning mitte eriti usutavalt? Teaduslik põhjendus selleks on järgmine: kaalus juurde ja mahavõtmine ei olene söödava toidu kalorite kogusest, vaid sellest, kuidas organism kaloreid energiaks muudab. Muidugi tuleb jälgida, mida süüa. Oluline on “jälgida”, mitte “nälgida”.
Kaalu langetamise õnnestumiseks on vajalik õige lähenemine dieedile. Üheks sagedasemaks on lähenemisviis “kõik või mitte midagi”. Praktika näitab, et mida äärmuslikumalt dieedile läheneda, seda suurem on tõenäosus libastuda. Pärast paari nädalat naasetakse tagasi vanade toitumisharjumuste juurde, sest dieet ei toimi, liiga palju on piiranguid ja tulemusi ei ole näha. Mis oleks, kui kaal langeks sõltumata toidukogustest? Selleks tuleks läbi viia mõned muudatused oma igapäevases toiduvalikus.
Olukorras, kus keha saab pidevalt liiga vähe süüa, lülituvad sisse kaitsemehhanismid, mis üritavad vahendeid valimata kehakaalu säilitada. Alguses võib küll kehakaal langeda, kuid samal ajal aeglustub ainevahetus. Selle tulemusena kehakaal rohkem edasi ei lange ja võib isegi tõuseb. Lisaks nälgimisele, vähendab keha võimet rasvu põletada ebaregulaarne toitumine. Näiteks, hommikusööki ei ole aega süüa, päeval näksitakse kiiresti midagi ebatervislikku ning õhtul suure näljaga süüakse valimatult kõike, mis ette jääb. Regulaarsed toitumisharjumused võivad tunduda tüütud ning raskesti saavutatavad, kuid need aitavad säilitada kehakaalu ning parandada üldist tervist.
Mõned toidud nõuavad seedimiseks enam kaloreid, kui nad ise annavad. Näiteks üks kõvaks keedetud muna annab 80 kalorit, kuid tema seedimiseks kulub 92 kalorit. Enamvajatav 12 kalorit võtab keha tagavara rasvast. Seega kõva muna on miinus-kaloritoit, mis võtab kehakaalust maha. Vaatamata hirmujuttudele, sisaldab muna väga palju toitaineid, vitamiine ja mineraale. Muna on väärtuslik toiduaine ja seda ei tohiks ilma tungiva vajadusta toidulaualt välja jätta.
Puuviljamahlad on pluss-toidud. Apelsinid, seemnetega viinamarjad, koorimata õunad ja pirnid on miinus-toidud. Mida rohkem sööte miinustoitu, seda enam võtate
kaalus maha. Miinustoidud on ka lahja liha (tailiha, mitte kala), juurviljad (välja arvatud oad, herned, kartul), puuviljad, marjad (välja arvatud banaanid, melonid,
ananassid, seemneteta viinamarjad) ning külmpressitud taimeõli.
Tõde on see, et kaalulangetamiseks ei ole vaja pidada dieete, ega ennnast pidevalt piirata. Tegelikult tähendab see pidevat teadlike valikute langetamist. Muutusi ei saa oodata üleöö, vaid järk-järgult asendada ebatervislikud toidud tervislikega.
Sa pead olema sisse logitud kommentaari postitamiseks.