Paljud ravimid, olgu need siis retsepti- või käsimüügiravimid või ka looduslikud toidulisandid, võivad koos alkoholiga olla ohtlikud või isegi surmavad.
Enne ravimite tarvitamist tuleks uurida arstilt või apteekrilt, kas see on koos alkoholiga ohutu või mitte. On ravimeid, mis võimendavad alkoholi toimet ja vastupidi – alkohol tugevdab nende toimet.
Ajakirjas Molecular Pharmaceutics ilmunud USA keemialiidu ACS aruanne kirjeldab laboratoorseid katseid, milles alkohol muutis mitmed ravimid organismile kuni kolm korda kergemini omastatavaks, mis sisuliselt tähendab algupärase ravimiannuse kolmekordistamist.
Alkohol suurendab rahustite, uinutite, trankvillisaatorite ja krambivastaste ainete kesknärvisüsteemi pärssivat ehk pidurdavat toimet. Nendega koos ei tohi kunagi alkoholi tarbida. Organismile ohtlik kombinatsioon on ka aspirin ja alkohol, kuna viimane süvendab alkoholi ärritavad toimet mao limaskestale (tõuseb mao või seedetrakti verejooksu oht). Ohtlik on ka nitroglütseriini tarvitamisel alkoholi tarbimine, kuna veresoonte laienemise tõttu on väga tugev vererõhu langus ja kollapsi oht. Mõned ravimid, nagu näiteks köhasiirupid ning lahtistid, sisaldavad ise alkoholi. Kui samal ajal alkoholi juurde juua, siis suureneb joove veelgi.
Tähelepanelik tuleb olla ka paratsetamooliga. Hiljutine Ameerika teadlaste poolt läbiviidud uuring näitas, et alkoholi tarbimine koos tuntud valuvaigistiga atseetaminofeeniga ehk paratsetamooliga võib suurendada neeru talitlushäirete riski ning põhjustada maksakahjustust.
Uuringus analüüsiti enam kui 10 000 inimese andmeid, paludes osalejatel anda vastused alkoholi tarbimise, tervisliku seisundi ja paratsetamooli kasutamise kohta. Paratsetamooli võetakse erinevate valude vaigistamiseks, sh pea- ja lihasvalu korral ning ka palaviku alandamiseks. Töö tulemused näitasid, et 2.6 % osalenutest kasutas paratsetamooli koos madalate või mõõdukate alkoholi kogustega. Neist inimestest 1.2 %-l esines probleeme neerude töös. Paratsetamooli kasutamine ega ka alkoholi tarbimine vähestes või mõõdukatest kogustes üksi ei suurendanud neerukahjustuste riski; koos tarbituna määrati riskiks aga 123 %. Seega võivad need kaks tegurit üheskoos olla inimestele potentsiaalselt ohtlikud.
Kuid soovite, et ravikuur oleks kiire, kindel ja tõhus, siis ei tohiks ravimitega koos alkoholi kasutada. Antibiootikumid, aga ka kõik teised ravimid mõjuvad kõige paremini siis, kui raviaine sisaldus organismis on võimalikult ühtlane terve ravikuuri aja. Ravimeid ja alkoholi koos tarvitades saab maks topeltkoormuse, mis lõpuks võib tekitada maksakahjustuse. Haige organism on niigi kurnatud ja alkoholi talumine on kehale lisakoormus.
Sa pead olema sisse logitud kommentaari postitamiseks.