Kogu inimkultuuri vältel on taimi kasutatud haiguste ravimiseks. Bakterite pidevalt arenev vastupanu antibiootikumide vastu on tõstatanud vajaduse leida uusi ravimisviise. Taime ekstraktidel on antibakteriaalsed, seenevastased ning viirusevastased toimed.
Curcuma longa ehk kurkum on ravimtaim, laialt kasutatud vürts ning värvaine. Kurkumiin on raviva omadusega kurkumi osa. Kurkumiin on tugev antioksüdant, millel on järgmised omadused
antioksüdantilised
põletikuvastased
trombotsüüdide vastased
kolesterooli alandavad
antibakteriaalsed
seenevastased.
Kurkumiin sisaldab tugevaid antioksüdantilisi fütotoitaineid, pärsib vähi algseisundit ja kasvajate edenemist. Kurkumiin samuti toetab käärsoolestiku ja närvirakkude tegevust.
Erinevate uuringute käigus on katsetatud kurkumi pärssimisvõimet erinevate bakteriaalsete kultuuride vastu. Käesolevas uuringus katsetati Curcuma longa eeterlike õlide ja ekstraktide vastupanuvõimet nelja erineva bakteri vastu. Bakterid, mille peal kurkumi antibakteriaalset pärssimisvõimet katsetati, olid
Bacillus subtilis (heina- või rohubakter)
Bacillus licheniformis (enamasti mullast leitav bakter)
Bacillus macerans (bakter, mida leidub mullas ja lämmastikku siduvates taimedes)
Azotobacter (ovaalsed või kerajad bakterid, mis moodustavad paksuseinalisi tsüste).
Antud uuringu tulemused tõestasid, et nii kurkumi eeterlikud õlid kui ekstraktid omavad antibakteriaalset pärssimisvõimet. Pärssimisvõime avaldus kõigi katsesse valitud bakterite vastu, kuid kõige tundlikum kurkumiini vastu on heinabakter ehk Bacillus subtilis.
Kasutatud allikad
Naz, S., Jabeen, S., Ilyas, S., Manzoor, F., Aslam, F., Ali, A. (2009). Curcuma longa sortide antibakteriaalne toime erinevate bakteritüvede vastu.
Sa pead olema sisse logitud kommentaari postitamiseks.