Naistepuna (ingl k Hypericum, St John’s Wort) on rahva hulgas
tuntud just ravimtaimena, millel on palju erinevaid kasulikke omadusi alustades valuvaigistavast kuni depressioonivastase toimeni. Naistepuna on ka Ravimiameti poolt ravimina klassifitseeritud. Naistepuna on mitut liiki. Meditsiiniliselt on kõige rohkem huvi pakkunud liht-naistepuna (Hypericum perforatum), millel arvatakse olevat mitmeid erinevaid raviomadusi – seda peetakse põletikuvastaseks, seedimist ja sapieritust soodustavaks. Lisaks sellele leevendab ja ravib see verevalumeid, põrutusi, lihaserebendeid, muljumishaavu, nihestusi ning vaigistab kiirelt valu. Naistepunal on ka depressioonivastane toime ning naistepuna preparaadid on erinevatele antidepressantidele hinnatud alternatiiviks juba 17.sajandist alates. Ida-Tallinna Keskhaigla proviisor Ülle Helena Meren on öelnud, et naistepuna on väga hea stressileevendaja, looduslik antidepressant, samuti aitab teatavate naistehädade, näiteks menstruatsioonivalude korral.
Naistepuna kasutatakse nii kerge kui ka mõõduka depressiooni ravis. See on põhjalikult uuritud ravimtaim nii efektiivsuse kui ka toimeaine osas.
Naistepuna efektiivsust depressiooni puhul on toetanud näiteks Harrer’i ja Sommer’i poolt läbi viidud uuring, kus 105-le kerge kuni mõõduka depressiooni diagnoosiga patsientidele manustati 300mg naistepuna ekstrakti 3 korral päevas 4 nädala jooksul. Uuringu tulemused näitasid, et 67% naistepuna tarvitanud osalejatest reageerisid ravile positiivselt (Harrer & Sommer, 1994). Dr Klaus Linde ja tema kolleegide poolt avaldatud metaanalüüsis leiti, et naistepuna on kerge ja mõõduka depressiooni ravis efektiivsem kui platseebo. Lisaks on kuues võrdlevas uuringus leitud, et naistepuna toimib depressiooni ravi puhul võrdväärselt antidepressantidega.
Miks naistepuna depressiooni vastu aitab? On leitud, et selle toime ajus on sarnane antidepressantidele. Liht-naistepuna toetab mitme aine, näiteks serotoniini, noradrenaliini ja dopamiini vallandumist ajus. (Butterweck, 2003). Naistepuna ekstrakt vähendab beta-adrenergiliste retseptorite aktiivsust ja suurendab serotoniin-5-HT retseptorite aktiivsust frontaalkorteksis, mõjutades depressiooniga seotud neurotransmitterite kontsentratsiooni ajus.
Naistepuna toime ei ole
sarnaselt antidepressantidele kohene – selle mõju avaldumiseks kulub keskmiselt 4 kuni 6 nädalat.
Meravita pakub oma toodete seas närvisüsteemi toetavat preparaati naistepunaga. Toote koostises sisaldub 600mg naistepuna, mis teadusuuringute alusel on piisav annus depressiooni leevendamiseks. Ja lisaks sisaldab preparaat SAM-e mida kasutatakse suukaudselt depressiooni, ärevuse, migreenide, südamehaiguste, alakeha (kõhupiirkonna) valude korral. Lisaks on SAM-e abimeheks kroonilise seljavalude, dementsuse, osteoartriidi, Alzheimer‘i tõve, kroonilise väsimuse sündroomi (CFS), maksahaiguste, Parkinson‘i tõve, hüperaktiivsuse korral. S-adenosüülmetioniin (SAM-e) on endogeenne nukleotiidilaadne molekul, mida leidub peaaegu kõikides organismi kudedes ja vedelikes, eriti palju leidub seda ajus ja maksas mis osaleb emotsionaalses tervises, parandades tuju. Teadlased on kindlaks teinud, et SAM-e normaalsest väiksem kogus organismis on põhjustanud stressi, depressiooni ning SAM-e lisamine toidusedelisse on aidanud neid, kellel juba on depressioon (nii menopausijärgne kui muudest teguritest tingitud depressioon).
Kui tarvitate samal ajal antidepressante, pidage kindlasti nõu oma psühhiaatri või perearstiga.
Ehkki naistepunal on suure eelisena antidepressantide kõrval vähe kõrvaltoimeid, on siiski mõned ettevaatusabinõud, mida naistepuna tarvitamisel tuleks silmas pidada. Ravimtaime preparaadid võivad oluliselt mõjutada teiste ravimite toimet, seega tuleks teiste ravimite tarvitamisel pidada nõu oma arstiga. Näiteks kiirendab ta vähiravimite metabolismi ehk viib ravimi kiiremini kehast välja, mistõttu see ei jõua avaldada soovitud mõju. Lisaks suurendab naistepuna migreenirohtude ning vähendab kolesterooliravimite toimet. Samuti vähendab taim antibeebipillide mõju, mistõttu on naistepuna rasedusvastaste pillide kasutamise ajal mittesoovituslik. Raseduse ja rinnaga toitmise ajal on naistepuna tarvitamine keelatud.
Osta Naistepuna SIIT!
Allikad
Butterweck, V. (2003). Mechanism of action of St John’s wort in depression : what is known? CNC Drugs,17, 539-562.
Entsik-Grünberg, T. (2014). Ravimtaimede ohud ja võimalused. http://www.60pluss.ee/2788078/ravimtaimede-ohud-ja-voimalused
Harrer. G, & Sommer.H. (1994). Treatment of Mild/Moderate Depressions With Hypericum, Phytomedicine, 1, 3 – 8.
Treat Anxiety and Depression with Hypericum (St. John’s Wort). http://www.emedmd.com/content/treat-anxiety-and-depression-hypericum-st-johns-wort
Shelton, R.C. (2009). St John’s wort (Hypericum perforatum) in major depression, Journal of Clinical Psychiatry, 5. Are herbal remedies, such as St John’s Wort, any good for depression? http://www.clinical-depression.co.uk/depression-faq/st-johns-wort-any-good-for-depression/
Naistepuna võib untsu keerata vähiravi või tite tuua. http://www.pealinn.ee/koik-uudised/naistepuna-voib-untsu-keerata-vahiravi-voi-tite-tuua-n23130
SAM-e (Bressa, 1994; Delle Chiaie and Boissard, 1997; Delle Chiaie et al., 2000; Criconia et al., 1994; Cerutti et al., 1993; Salmaggi et al., 1993; Rosenbaum et al., 1990)
Sa pead olema sisse logitud kommentaari postitamiseks.