Juba praegu toitud Sa mitmekülgselt ning tervislikult (või enamus ajast), hoiad end vormis ning oled loobunud suitsetamisest. Kas on veel teisigi võimalusi oma eluea pikendamiseks?
Läbi ajaloo on proovitud mitmeid erinevaid meetodeid, mis tagaksid pika eluea. Näiteks on peetud taoistlikku seksuaalelu surematuse allikaks. Taoistliku seksuaalelu valdamise viljadeks on näiteks: sõltumatus partnerist kui mitte millegagi võrreldav „seksuaalne vabadus” ning seksuaalsuse transformeerimine terviseks, vitaalsuseks, pikaks elueaks, loomevõimeteks ja vaimseks arenguks.
Inimesed on sajandite jooksul püüdnud elada kauem, süües lõgismadusid ja õietolmu. Nad on joonud elavhõbedat, seentest koostatud tee ekstrakti ning ternespiima. Aegade jooksul oleme saanud uut informatsiooni eluea pikendavatest võimalustest, mis tõepoolest võivad toimida. Toome välja 10 ebatavaliselt meetodit, kuidas pikendada oma eluiga.
Nälgi
Teadlased avastasid aastal 1934, et laborirotid, keda alatoideti, elasid oodatust palju kauem. Seda kinnitati 1986 aastal, kui teadlane R.Weindruch kasutas oma teadustöös hiiri. Sellest asjast peale
on tulemused olnud samad – seni, kuni on tagatud minimaalne kogus eluks vajalikke toitained, elavad kauem need loomad, kes on näljas (sõltumata loomaliigist). Nüüd katsetavad seda inimesed endal.
Calorie Restriction Society (CR Society) eemärgiks on kaloraaži piiramisega saavutada pikem eluiga. Laialdased teadusuuringud on näidanud, et CR dieet parandab tervist ja pikendab eluiga kõigitel loomaliikidel, mis on seni testitud (ämblikud, koerad, lehmad, ahvid, ussid ja närilised). CR Society on grupp inimesi, kes pühendavad oma elu kalorivaese dieedi pidamisele selleks, et pikendada oma eluiga. Kasutegureid grupiga liitujatel on märgatud palju, näiteks madalam insuliiniresistentsus ning madalam vererõhk.
Ühed pikima elueaga rahvaid Okinawad (Jaapanis) peavad kaloripiiramisest väga tähtsaks osaks oma kultuurist. Okinawa kaloripiiramist nimetatakse hara hachi bu-ks, mis tähendab seda, et söömine tuleks lõpetada siis, kui kõht on 80% täis ning päeva kaloraažiks jääb umbes 1200 kcal. See on hea viis vältimaks ülekaalu, kuna 20 minutit on periood, mil aju registreerib söödavat toitu ja me saame aru, et kõht on täis.
Õpi erinevaid võõrkeeli
On raske langetada õigeid otsuseid oma tervise kohta ja hoolitseda heaolu eest, kui ajufunktsioonid vähenevad. Arvukad uurimistööd on kinnitanud, et kahe või enama võõrkeele valdamine aeglustab demetsuse ja Alzheimeri tõve arengut. Rotmani Uurimiskeskuse teadlased avastasid, et vanuritel, kes valdasid mitmeid aastaid enamat kui kahte võõrkeelt, avaldus Alzheimeri sümptomid ligi 5 aastat hiljem. Põhjuseks võib olla see, et mitme erineva keele rääkimine hoiab ajutegevuse aktiivse ning erksana.
On teada, et hoides oma mõistuse aktiivsena ja teeme regulaarseid harjutusi ajule, paranevad meie kognitiivsed sooritused. Sama tulemus ilmnes ka inimestel, kes omandasid teise võõrkeele alles täiskasvanueas.
Oled Sa mõelnud elamisest kõrge mäe otsas?
Inimesed, kes elavad mägedes elavad kauem. Nii lihtne see ongi. Ükskõik kas on juttu pikaajalistest kogukondadest USA-s, Colorado maakondadest või väikesest Sardiinia mägilinnast Ovoddast. Arvestades, et mägedes elavatest inimestest sama palju naisi kui mehi elavad 100 aastaseks, saab järeldada, et värske mägede õhk mõjub nende tervisele hästi.
Või on põhjuseks hoopis see, et mäestiku piirkonnas elades tuleb palju kõndida mäest üles? Sellisel juhul on see hea treening südamele, mil iganes Sa astud uksest välja. Põhjusest hoolimata on selge, et mägedes elamine võib Su elule aastaid juurde lisada. Boonuseks on igapäevane kaunis vaatepilt maalilisest loodusest.
Hakka usklikuks
Mitmed uuringud on näidanud positiivset seost usu ja hea tervise vahel. Michael E.McCullough leidis 42 erineva uurimistöö metaanalüüsist, et varajast suremust täheldati mitte usklike seas, võrreldes usklike inimestega. Põhjus, miks see nii on, pole teada. Võibolla tuleneb pikem eluiga tugevamast sotsiaalsest toetusest, mida usukogukonnad pakuvad või Jumala enda toetusest.
Geeniteraapia
Hispaania National Cancer Research Centre teadlastel õnnestus geeniteraapiaga pikendada hiirte loomulikku eluiga kuni 24% ulatuses. Hea uudis on see, et võrreldes varasemate uuringutega katsetati seekord geeniteraapiat täiskasvanud hiirtel. Varasemalt oli tehtud eluiga pikendavaid katseid hiirte embrüogeenidel. Katsetest saab järeldada, et mida nooremalt alustada geeniteraapiat, seda paremad on tulemused. Noor hiir, kes sai võrreldes vanade hiirtega sama ravi, elas tunduvalt kauem.
Rikastu
Kas Sa oled mõelnud kogu oma maisest varast loobumisest? Selgub, et kui soovid elada pikka elu, siis tasub Sul ümber mõelda. Rikkus ja tervislik eluviis on pika elueaga tihedalt seotud. Näiteks kulutavad vaesemad riigid tervishoiule vähem kui rikkad riigid. Rikastes riikides elavad jõukad inimesed elavad vaestest kauem. Kui oled mõelnud, et ei jõua enam rikkuse nimel pingutada, siis “raha omamine” on kindlasti parem kui “raha mitte omamine”.
Tee tööd ja ole stressis
Veel halbu uudiseid. Pikaealisuse projekt, kus osales 1500 last ning mis sai alguse 1921ndal aastal, hõlmab endas ligi 80 aastat informatsiooni ning raskesti usutavaid tulemusi. Nimelt, nende laste eluiga oli lühem, kes olid muretud, hea huumorisoonega, õnnelikud ning võtsid elu kergelt, võrreldes tõsiste, püsivate ning kaalutlevate lastega. Viimased olid täiskasvanueas töökamad ning pühendunumad.
Kuigi pikaealisuse projekt tekitab ebakõla seoses varasemate uuringutega, mis kinnitavad, et tervis ja õnnetunne käivad käsikäes, siis ilmselt tuleneb see sellest, et inimesed on õnnelikud, kuna nad on terved, mitte vastupidi.
Tarbi ravimeid
Inimeste soov olla igavesti noor on võimaldanud paljudel teenida kiiret tulu, müües ravimeid, mis pikendavad eluiga. Tegelikult on loomade peal läbi viidud katsed tõestanud, et sellised ravimid on tõesti olemas. Üks sellistest on Rapamütsiin. Aastal 2009 avaldas David E.Harrison jt ajakirjas Nature uuringu, milles hiirte eluiga pikenes Rapamütsiiniga 14%. Rapamütsiini kasutatakse elundite siirdamisel äratõukereaktsiooni ennetamiseks, surudes alla immuunsüsteemi. Uuringud eluea pikendamise suunas seoses Rapamütsiiniga ei ole enam kättesaadamatu unistus.
Kasvata uusi kehaosasid
Mis oleks, kui Sa saaksid kasvatada uusi organeid, juhuks kui olemasolevad veavad Sind alt. Tehnoloogia on selleks olemas. Arstid on kasvatanud uut nahka juba aastaid ning on edasi jõudnud keerukamate organiteni nagu süda ja põis. Sellise meetodi eelis oleks see, et kude on kasvanud patsiendi enda rakkudest, mistõttu ei ole ohtu äratõukereaktsiooniks.
Hiljutine läbimurre on 3D printerite kasutuselevõtt, mis kasutab arvuti kujundatud rakupõhilisi struktuure ning on täpsed koopiad, sobides inimese kehaga ideaalselt. Kahjuks ei ole võimalik kasvatada endale uut aju, kuna mälestusi ja kogemusi ei saa asil kanda ning tulemuseks oleks tühi “leht.”
Saada midagi head korda
Elu ei tohiks keerelda ainult asil Sinu. Üks parimaid võimalusi aidata iseennast, on aidata teisi. Ülevaade, mis on koostatud rohkema kui 30 pikajalise uuringu asil, toob välja, et vabatahtlikul tegevusel on eluiga pikendav toime. Eriti kui teed seda altruistlikul põhjusel.
Lisaks parandab vabatahtlik tegevus Sinu sotsiaalseid võrgustikke, mis omakorda pikendab eluiga läbi sõprade olemasolu ja toetusele vanaduspõlves.
Sa pead olema sisse logitud kommentaari postitamiseks.