Nõrkus põlvedes on hea vaid juhul, kui see on põhjustatud inimese poolt, kes võtab Sind lihtsalt jalust nõrgaks. Samas valu liigestes on absoluutselt teine asi, mis pole sugugi nii maagiline.
Liigeste valu mõjutab iga viiendat ameeriklast ja on üks peamiseid põhjuseid puude taotlemisel. Kui paljudel inimestel on probleeme jalgade, kaela ja selja valudega, siis põlvedega seotud valu on esikohal. 2013. aastal läbiviidud uurimuse kohaselt on põlveliigese proteesimise protsent tõusnud 20 aastaga märgatavalt, lausa 162%. Uurimusest võtsid osa 65-aastased ning vanemad.
Riskifaktoriteks on passiivne eluviis, liiga suur kehakaal, halb rüht, eelnevad vigastused ning ebapiisav enda eest hoolitsemine (näiteks pole korralikult eelnevatest vigastustest taastutud). Õnneks on põlvede eest hoolt kandes võimalik vältida edasisi ebameeldivusi. Mida varem alustada, seda parem.
Mida Te saate ise teha?
Üks parimaid võimalusi, mida Te oma põlveliigeste heaks teha saate, on säilitada aktiivne eluviis. Proovige meeles pidada, et vähene aktiivsus on parem kui täielik passiivsus. Soovitavad on mõõduka koormusega füüsilised tegevused, nagu näiteks jalutamine, ujumine ja rattasõit. Põlveliigesetele mõjub hästi ka glükosamiin, kondroitiin ning geelid või kreemid põlvedele määrimiseks.
Asjal on ka pahupool. Nimelt, liiga palju liikumist ei ole su põlveliigestele hea. Kui Sa oled üks neist inimestest, kes ei suuda lõpetada oma HIIT (kõrge intensiivsusega treeninguid) või pikamaa jookse, siis on tähtis pärast treeninguid keskenduda venitusharjutustele.
Soovitame Sulle just neid kuut venitusharjutust, mis on lihtsad ning kasulikud Sinu põlveliigestele. Proovi end venitada järgides neid venitusharjutusi pärast iga oma treeningut selleks, et hoida oma põlvede tervist nüüd ning tulevikus.
- Säärelihaste venitus
Säärelihaste venitamine võib tihti jääda muude venitusharjutuste kõrval unarusse. Neile, kellele meeldib palju joosta, käia kõrge intensiivsusega treeningutes või kes veedavad palju aega jalgadel, peaksid pöörama säärelihaste venitamisele ekstra tähelepanu. Säärelihastel on väga suur koormus ning koormusest põhjustatud pinge võib olla põlvede valu põhjuseks.
- Väikese palli pigistamine sääre- ja hamstringlihaste vahel
See liigutus aitab vähendada pingeid mõlemas, nii sääreliihastes kui reie tagumise piirkonna lihastes (Hamstring-lihastes).
- Reie nelipealihase ja puusavenitus
See venitus, mitte ainult ei tundu imelisena, vaid on seda päriselt. Mõju on tunda nii reie nelipealelihastes kui ka puusa piirkonnas.
- Reielihaste rullimine
Selleks, et reielihastes pingeid vähendada, on soovitav katsetada vahtmaterjalist rulli, mis põhineb oma keha raskusjõu oskuslikul kasutamisel. Lamades torul ja leides tihenenud koha, tuleb rullida edasi-tagasi üle selle piirkonna, kuni ebameeldiv tunne taandub. Torul rullimine mõjutab lihaskude tervikuna, muutes mõjutatud piirkonna lihased elastsemaks ja töövõimelisemaks. Samuti ei teki elastsetesse lihastesse vigastused nii kergelt.
- Hamstring-lihaste venitus
Hamstring-lihased mõjutavad põlve rohkem, kui võiks arvata ning seetõttu on oluline neid korralikult venitada. Ülaltoodud pildil on kasutatud kummilinti, mida võib asendada ka rulli keeratud rätikuga või hoida jalga üleval lihtsalt oma käega.
- Sirge jala tõstmine
Väga hea harjutus tugevdamaks põlvi ning reielihaseid.
Sa pead olema sisse logitud kommentaari postitamiseks.