Alkoholi joomine on kahe otsaga. Alkoholi tarvitamisel on kaks külge. Ühelt poolt aitab alkohol lõõgastuda, tekitab heaolutunde, muudab lõbusaks ja seltskondlikuks. Teisest küljest aga kahjustab mitut kehafunktsiooni, soodustab vähkkasvajaid ja tekitab sõltuvust. Joobes inimene muutub sageli vägivaldseks, riskialtiks ja vaimselt tasakaalutuks. Alkohol muudab inimese iseloomu tihti paheliseks, annab põhjust enesetapumõtetele ja julgustab neid ellu viima.
Millist mõju avaldab krooniline alkoholitarvitamine organismile?
Seedetrakt
Alkoholi liigtarvitamise korral kahjustub söögitoru, suureneb söögitoruvähi oht, väheneb
peen- ja jämesoole aktiivsus, mistõttu halveneb toidumassi segamine ja seedimine, tekivad sage kõhulahtisus ja kaalukaotus, vitamiinide ja mineraalainete puudus põhjustab häireid kogu orga- nismis. Pikaajalise alkoholipruukimise tulemuseks on sageli kõhunäärme põletik.
Maks
Maks lagundab organismis alkoholi. Suure alkoholihulga korral osa maksa rakke hävib ja ei taastu. Tekivad rasvmaks, alkohoolne maksapõletik ja viimaks pöördumatu maksa sidekoestumine ehk tsirroos. Tsirroosi korral on maksarakud asendunud rasva- ja sidekoerakkudega ning maks ei funktsioneeri. Sagenevad haigestumine maksa- vähki ja söögitoru veenide laienemine, millega kaasnevad eluohtlikud verejooksud. Alkoholismi algstaadiumis maksa alkoholi lammutamise funktsioon paraneb ja jääb mulje, et inimene „kannab hästi”. Hiljem ei suuda maks enam oma ülesandeid täita ja juba väikesed alkoholiannu- sed tekitavad mürgitusseisundi.
Süda ja vereringe
Alkoholisõltlastest pooled surevad südame ja veresoonte haiguste tõttu. Põhilisteks häireteks, mida rohke alkoholijoomine põhjustab, on:
südamelihase kahjustus – süda laieneb, sest südamelihas venib välja, ja halveneb südame kokkutõmmete efektiivsus. Südametöö häired esinevad alkohoolikutel tavaliselt ammu enne, kui arst need esmakordselt diagnoosib;
südame rütmihäired – alkohol kahjustab otseselt südamelihast ja rakke, mis juhivad südame kokkutõmbeid, selle tagajärjel tekivad ettearvamatud ja kontrollimatud rütmihäired. Südame rütmi juhtimine toimuks justkui mitmest kohast katkise elektrijuhtmestiku kaudu;
kõrge vererõhk ja verevalandus ajju e ajuinsult – vererõhu kõrgenemine tekib sõltumata east, soost, rassist, kehakaalust, suitsetamisest ja sotsiaalolust, kui päevas pruugitud alkoholi koguseks on 2 või rohkem drink Kõrgele vererõhule ja alkoholi toimele ei pea ajuveresooned vastu, need muutuvad hapraks ja rebenevad ning tekib verejooks ajju. Väikeste verevalanduste teket ei pruugi inimene ise tundagi, kuid ajukoe kahjustused ei parane täielikult ja kui need kuhjuvad ning see annab tunda mitmesuguste närvikavahäiretena.
Aju
Alkoholi mõju jätab ajurakkudesse jälgi, mis kord- korralt süvenevad. On ju joobes inimese käitumise veidrused ja joomise järgne pahurus tingitud ajurakkude häiritud tööst. Pikapeale arenevad ajukahjustused:
halveneb mälu
väheneb õppimisvõime
tekivad tasakaaluhäired
Drastilisemateks tagajärgedeks on:
dementsus ehk nõdrameelsus
langetõbi
hallutsinatsioonid ja kõnehäired.
Psüühilise pinge leevendamine ja lõõgastuse saavutamine alkoholi abil on vaid ajutine. Pinge jääb organismi alles ja süveneb, kuna alkohol nõrgestab organismi üldiselt. Alkoholisõltlaste hulgas leviv depressioon viib sageli enesetappudeni.
Hormonaalne regulatsioon
Alkohol tingib organismi normaalse hormooniproduktsiooni häireid, mille tõttu:
häirub tasakaal uute valkude loomise ja vanade lammutamise vahel ning ülekaalu saa- vutab lammutamine;
pidurdub kasvuhormooni tootmine ja keha jääb kängu;
kaltsium ei imendu ja väljub luudest: luud hõrenevad ja hambad lagunevad;
meesuguhormoonide hulk ja sperma tootmine väheneb, ilmneb munandite kõhetumine, kujuneb impotentsus;
naistel väheneb naissuguhormoonide tootmine, tekivad menstruaaltsükli häired, suu- reneb nurisünnituste oht;
meestel suureneb naissuguhormoonide osakaal, mis tingib karvakasvu vähenemise ja naiste tüüpi rasvaladestumise, naistel suureneb meessuguhormoonide osakaal, mis tin- gib keha ja hääle mehelikuks muutumise.
Rasedus, imetamine ja alkohol
Naisele on sündides munarakud kaasa antud, elu jooksul neid juurde ei teki. Alkoholist kahjustada saanud munarakud võivad viljastuda samamoodi nagu terved munarakud. Viljastumise hetkel ei tea keegi, kas viljastus kahjustunud või terve munarakk.
Kui naine ei loobu raseduse ja imetamise ajal alkoholist, kahjustab ta veel sündimata last või äsja sündinud imikut. Esimesel juhul jõuab alkohol ema verega otse lootesse ning lootel tekivad tüüpilised alkoholist tingitud väärarengud ja vaimsed häired. Teisel juhul jõuab alkohol lapseni emapiima vahendusel. Loote alkoholisündroom avaldub alakaalulisuses, vaimses alaarengus ning tähelepanu ja käitumishäires. Intellektuaalsuse ja käitumise puudujäägid ilmnevad ka nendel lastel, kelle emad joovad raseduse ajal mõõdukalt, keskmiselt 7–14 drinki nädalas.
Alkoholi tarvitamine Eestis
13–15 liitrit absoluutset alkoholi tarvitatakse Eestis täiskasvanud inimese kohta aastas (koguselt võrdub see näiteks 26–30 liitri viinaga).
igal aastal hukkub Eestis alkoholi tõttu umbes 2000 inimest.
Eestis käib 10 000 inimest igal aastal alkoholist tingitud psüühika- ja käitumishäirete tõttu ravil.
Eestis saavad aastas 3500 meest ja 700 naist alkoholisõltuvuse diagnoosi.
Hinnanguliselt on Eestis 100 000 alkoholisõltlast.
60% suitsiidi sooritanutest on alkoholi kuritarvitajad või sõltlased.
Nõuanded alkoholisõltlasele
Tunnista oma sõltuvusprobleemi.
Sea endale eesmärgid, mida soovid saavutada, kui vabaned alkoholisõltuvusest.
Pöördu abi järele, üksi on raske hakkama saada.
- OÜ Lege Artis “Alkohol minu kehas”.
Sa pead olema sisse logitud kommentaari postitamiseks.