Meie organismi satub pidevalt toksiine saastunud keskkonnast, sealhulgas ravimite kuritarvitamisest, nikotiinist, alkoholist, ebasobivast toitumisest, modifitseeritud toiduainetest jne.
Me elame maailmas, kus pidevalt luuakse tuhandeid uusi kemikaale. Paljud neist satuvad alguses keskkonda, sealt toiduainetesse ja lõpuks kogunedes meie organismi toksiinide kujul.
Mürkide mõju meie organismile oleneb sellest, kui sügavalt on need kahjustanud meie eritusorganeid ja kudesid, meie endokriin- närvi- ja lümfisüsteemi.
Mürgiste ainete kuhjumine organismis viib omakorda erinevate haiguste tekkimisele. Meie keha on avatud energiasüsteem, mis üritab pidevalt käivitada eneseregulatsiooni mehhanisme toksiinide eemaldamiseks ja rikutud tasakaalu taastamiseks. Esmased organid, mis viivad toksiine meie kehast välja, on maks, neerud, nahk, limaskest, hingamisteed, seedetrakt ja lümfisüsteem.
Maks on üks tähtsamaid detoksikatsiooni (organismi puhastamise) ja metabolismi (ainevahetuse) organeid. Just maks teeb kahjutuks enamus endogeenseid (organismi poolt toodetud) ja eksogeenseid (väljast poolt saadud) toksiine ja raskemetalle. Maksa funktsiooniks on ka kolesterooli ja suhkru ainevahetus. Hepatotsüüdid on peamised maksarakud, mis vastutavad rasvlahustuvate toksiinide eest, muutes viimased oksüdeerimisel veeslahustuvateks, mis võimaldab nende väljutamist uriiniga.
Neerude kui erituselundite funktsioon on oluline detoksikatsiooni protsessis. Neerud eemaldavad veeslahustuvaid toksiine, mis tulevad maksast, ravimite jääke ja mürgiseid raskemetalle.
Seedetrakti limaskest moodustab kõige suurema pinna organismis. Soolestiku limaskesta rakkudes on hormoonide retseptorid, kus toimub aktiivne lümfidrenaaž. Need epiteelrakud on kaitseks toksiinide ja bakterite imendumisel. Peaaegu 80% immuunsüsteemist asub soolestikus. Just sellepärast on soolestiku puhastus väga oluline protsess.
Kopsude (bronhid) hingamisteede limaskestad täidavad mitte ainult kaitsefunktsiooni, vaid ka osalevad toksiinide (alkoholi, nikotiini, anesteetikumid) ja lima eritumises.
Nahk on suuruselt teine kehapind organismis, mille kaudu toimub inimese kontakt välismaailmaga. Lisaks kaitsefunktsioonile on nahk ka detoksikatsiooni organ, mis kaitseb meid kahjuliku UV-kiirguse ja läbi naha imenduvate toksiinide mõju eest. Seega teiste erituselundite (nt maks) ülekoormamisel puutume kokku suurenenud higistamisega, nahalöövetega (ekseem, nõgestõbi), dehüdratsiooniga või allergiaga.
Lümfisüsteem on organismi iseregulatsiooni süsteem, mis ainukesena suudab vabastada toksiine organismi kudedest ja rakkudevahelisest vedelikust.
Kui keha autoregulatsiooni süsteem ei suuda toime tulla toksiinidest vabanemisega, siis need kogunevad sidekoes (turse kujul) või rasvkoes (tselluliidi kujul). Mürgid võivad jääda kudedesse aastateks kui väljutusprotsessi ei käivitata ja ei alustata mürkide kehast välja viimist.
Maks, neerud, nahk, limaskestad ja lümfisüsteem on omavahel seotud ja nende detoksikatsiooni protsessi tuleb vaadelda tervikuna. Meie keha drenaaži ja organismi puhastamise võimalused sõltuvad suuresti toitumisest. Õige toitumine mõjutab südame-veresoonkonda, immuunsüsteemi, ainevahetust, üldist tervist ja eluiga.
Kui me toitume õigesti, siis tunneme ennast hästi!
Allikas: Loodus BioSPA
Sa pead olema sisse logitud kommentaari postitamiseks.