Ainult mõned ümberkorraldused Sinu igapäevaelus võivad aidata kaasa pikemale ja tervislikumale elule. Mitmed läbiviidud uurimused kajastavad sama tulemust: eluiga lühendavad peamiselt 4 riskikäitumist- suitsetamine, liigne alkoholi tarbimine, passiivne eluviis ning vähene puu-ja juurviljade söömine. Õnneks saab oma tervise heaks palju ise ära teha. Järgi järgnevalt välja toodud soovitusi, et hoida end nooruslikuna.
Ära söö üle
Kui Sa soovid elada saja aastaseks, siis soovitame kontrollida oma toidukoguseid. Dan Buettner uuris eri rahvuste eluea pikkust ning leidis, et pikima eluaega, jaapanlased, lõpetavad söömise siis, kui nad on söönud 80% kogu toidu hulgast.
Ehk siis soovitus: lõpeta söömine enne kui Su kõht on 100% täis – sageli võtab meil aega ca 20 minutit, enne kui aju registreerib söödavat toitu. Seetõttu võiksid lõpetada söömise juba siis, kui tunned, et kõht on 80% täis. Näiteks, tavapärase 2500 kcal asemel, tarbi 1500 kcal. Nii saavad keharakud aktiivsemad olla ja rohkem tööd teha. Rakud uuenevad kiiremini ja tänu sellele muutub organism haigustele vähem vastuvõtlikuks.
Ka St. Louis University teadlased kinnitavad, et väiksemad toidukogused pikendavad eluiga. 2008ndal aastal läbiviidud uurimuse kohaselt aitab kalorite piiramine alandada T3 – kilpnäärme hormooni, mis aeglustab ainevahetust ja kiirendab vananemisprotsessi.
Hakka tegutsema
Regulaarne seksuaalelu omab suurt rolli eluea pikendamisel. Seksil on mitmeid kasutegureid, näiteks leevendab seks peavalu, põletab kaloreid (u. 144 kcal) ja muudab naha kauniks. Samuti aitab aktiivne seksuaalelu kaasa vererõhu alandamisele, parandab unekvaliteeti ja on südamele kasulik. Lisaks toodab organism seksuaalvahekorra ajal endorfiini, millel on meeleolu parandav toime ning mis aitab omakorda tugevdada immuunsüsteemi. Kui ärkasid hommikul paha tujuga, siis saad oma päeva paremaks muuta seksi abil. Hommikul seksimine tekitab terveks päevaks hea tuju ja annab energiat.
Sulge oma televiisor
Liigne televiisori ees viibimine võib mängida tõsist rolli Sinu tervisliku seisundi kvaliteedil. Soovitav on televiisori ees veetmise aega veidi lühendada. Iga järgnev tund teleka ees, lühendab Su eluiga 11% ja tõstab südamehaigustesse haigestumise riski 18%.
Lisaks pea meeles, et televiisori ees ei tohiks me ka süüa. Telereklaamid on kaalulangetaja õudusunenägu. Iga natukese aja tagant silme ees burgereid nähes murdub lõpuks ka kõige tugevam. Teleri ees tekib kergesti isu midagi suhu pista ja nii süüakse endale hilisõhtul sisse võileibu, jäätist, krõpse ja šokolaadi.
Teleri ees söömine on halb ka seetõttu, et söödavaid koguseid on raske hinnata. Kui siiski ilma teleka ees söömiseta ei saa, siis tõsta endale sobiv portsjon ette ja ülejäänu hoia köögis.
Hoidu liigsest päikesest
Päikesega piiri pidades ennetad Sa nahavähki, kortsude teket ning ketendavat nahka. Kunagi pole liiga vara, ega liiga hilja oma naha kaitsmisega alustada. Kasutada tuleks päiksekaitsevahendeid (SPF 30 või kõrgem). Kaitsekreemid sisaldavad spetsiaalseid aineid – ultraviolettkiirguse filtreid, mis võimaldavad täielikult blokeerida nende tungimist naha süvakihtidesse. Ära keskendu vaid oma näole, vaid kogu kehale, mis vajab samamoodi päikese eest kaitset.
Kuigi oluline on end päikese eest kaitsta, ei ole eesmärk päikest täielikult vältida. Soovitav on viibida ilma kreemita päikese käes u. 15 minutit. Sellest piisab, et keha hakkaks päikesevalguse abil D-vitamiini sünteesima, mis mängib olulist rolli eluea pikkuses ja leevendab mitmeid haigusi.
Viimastel aastatel on D-vitamiini taset põhjalikumalt uuritud ning on leitud, et suurem osa rahvast on D-vitamiini tugevas vaeguses. Eestis läbiviidud doktoritöö raames selgus, et augusti lõpuks on D-vitamiini puudus 10% eestlastel. Sama uuringu andmetel kannatavad talvekuudel D-vitamiini puuduse käes ligi 73% eestlastest. Seega kehtib päikesevõtuga tasakaalu põhimõte – liiga palju on halb, aga täiesti ilma on ka halb. Eelistada tuleb mõõdukust!
Ülepäevitamise asemel otsi alternatiive. UV-kiirguse toimel tekkiva päevituse alternatiiv on pruunistavad tooted. Pimedal ajal aitavad kehal päikesepuudusega toime tulla valgusteraapia ja D-vitamiini sisaldavad toidulisandid.
Sa pead olema sisse logitud kommentaari postitamiseks.