Täiesti selge, kuid vahest ehk kergesti unustustesse vajunud on teadmine, et meie keha on tervik. Nii väidavad muuhulgas ka mitmed vanasõnad või väljendid, nagu „Terves kehas terve vaim“, aga ka paljud teaduslikud uuringud.
Psüühilised häired on samuti ju seotud meie kehaga – peamiselt seostatakse neid ajuga ja seal esinevate muutustega. Samas, ka aju tervis sõltub keha kui terviku tööst. Vaimse tervise häirete puhul on üha enam tõstatatud hüpoteese leidmaks seoseid muuhulgas näiteks seedesüsteemi ja vaimse tervise häirete vahel. Depressioon on ühiskonnas levinud haigus ja seetõttu on olnud väga oluline leida võimalikke depressiooni põhjuseid, et selle kaudu leida ka võimalikke ravimeetodeid. Arvatakse, et depressioon ei olegi ainult neuroloogiline haigus, vaid võib olla seotud ka teatud bakteeria olemasolu või puudumisega meie seedesüsteemis. Erinevate bakterite tasakaal meie kehas ei ole oluline mitte ainult seedesüsteemi, vaid ka teiste organite ja keha kui terviku funktsioneerimiseks.
Teadlased on koguni arvanud, et depressioon ja ärevus võivad olla suurel määral seotud seedeelundkonna tervisega, täpsemalt anormaalsustega (nt põletik). Mõned teadlased kõrvutavad depressiooni vähi, diabeedi ja südamehaigustega, kuna nende hinnangul on see samuti põletikuline haigus, mõjutades teatud aju osi. Mida see tähendab depressiooni ravi jaoks? Antud hüpoteeside baasil võib eeldada, et depressiooni ravi saab tõhustada läbi toitumise.
Siin on mõned soovitused, kuidas oma seedesüsteemi ja selle kaudu ka oma vaimse tervise eest paremini hoolt kanda:
1) Loobu töödeldud toitudest. Töödeldud toidud, nt poest ostetud poolfabrikaadid tõstavad koheselt erinevate toksiinide taset sinu organismis. Sinu seedesüsteemil on kordades raskem neid kemikaale lõhustada. On leitud, et risk depressiooni haigestuda on 60% suurem, kui sa tarvitad pidevalt töödeldud toite.
2) Eelista naturaalseid toitainete allikaid.
3) Head rasvad ja proteiinid on sinu tervisele
– eriti ajule – väga olulised. Jälgi, et sinu toidusedelis oleks piisavalt oomega rasvhappeid, aminohappeid, mineraale ja vitamiine või tarvita neid vajadusel lisaks toidulisandite näol.
4) Aju vajab D-vitamiini. On leitud, et suuremal osal eestlastest on kliima tõttu D-vitamiini tase aastaringselt normist madalam.
5) Ütle ei rafineeritud suhkrule, mis võib sinu kehas põhjustada põletikulisust.
Need on ainult mõned soovitused. Kui sa arvad, et kannatad juba depressiooni käes, pöördu esmalt psühhiaatri poole. Kui sul on juba diagnoositud depressioon või mõni muu vaimse tervise häire, siis püüa üle vaadata oma elustiil seoses toitumisega. Kui toitumisel on väga oluline mõju meie füüsilisele tervisele, siis on üsna lihtne järeldada, et toitumine mõjutab oluliselt ka meie vaimset tervist.
Sa pead olema sisse logitud kommentaari postitamiseks.