
2. tüüpi diabeet tekib tavaliselt ülekaalulistel inimestel vanuses 45 ja rohkem. Kuigi järjest kasvav ülekaalulisuse probleem laste ja noorukite seas tõstab riski haigestuda diabeeti juba nooremas eas. Kui varasemalt on olnud esmaseks raviks dieet, kehakaalu kontrolli all hoidmine ja füüsilise koormuse suurendamine, siis uute uuringute andmetel võib pikendada vähene ülekaal 2.tüüpi diabeetikute eluiga. Diabeetikute seas läbiviidud uuringutulemused on vastuolulised ning raske on leida ainutõde.
Varasemalt on teada, et kaalulangus pikendab inimeste eluiga ning vähendab südame-veresoonkonna haigustesse haigestumise riski. Uuringud on näidanud, et ühe kaotatud ülekiloga saad juurde ühe eluaasta.
Ligi 3000 inimest osales uuringus, et teha selgeks kaalulangetamise kasutegurid. Osalejad, kes kaotasid kehakaalus 14 kg, vähendasid teise tüübi diabeeti haigestumise riski 58%. Inimesed, kelle kaal langes 10 kg, pikendasid oma oodatavat eluiga 10 aasta võrra. See suhe säilis ka veidi kaalus juurde võttes. Osalejad muutsid oma toitumist ning liikusid regulaarselt, et kaalu langetada. Tulemused näitasid, et kaotades oma kaalust 10%, mõjutab see positiivses suunas ka uneapnoed, kõrget vererõhku, liikuvust ning elukvaliteeti.
Diabeetikute seas läbiviidud uuringutulemused on vastuolulised. Uuringus, mis avaldati (04.05.15) selgus, et just vähene ülekaal võib pikendada 2.tüüpi diabeetikute eluiga.
Annals of Internal Medicine avaldatud uuringus koguti andmeid 10568 –lt diabeetikult, kellel ei esinenud südamehaigusi. Kui võrrelda normaalkaalulisi või alakaalulisi 2.tüüpi diabeediga inimesi, siis ilmnes, et veidi ülekaalus (mitte rasvunud) diabeetikutel on suurem tõenäosus pikemale elule.
Teadlaste sõnul ei ole see piisav põhjus kaalu tõstmiseks. Uuringu tulemused näitasid vaid seost suurema kehakaalu ja pikema eluea vahel, mitte põhjus – tagajärg seost. On ka teadlasi, kes pole antud uuringuga seotud ning kahtlevad avaldatud tulemuses. Praegune levinud arvamus on vastupidine: 2.tüüpi diabeediga inimesed peaksid jälgima oma toitumist ning kehakaalu selleks, et hoida veresuhkur kontrolli all.
Kui antud uuringu tulemustes selgus, et vähene ülekaal pikendab eluiga, siis teisest küljest ilmnes, et suurem risk oli erinevate südameprobleemide tekkeks. Põhjuseid, miks just sellisele tulemusele jõuti on mitmeid. Näiteks alakaalulised diabeetikud võivad rohkem suitsetada ja alkoholi tarbida, tõstes seeläbi oma suremusriski. Teine arvamus on, et ülekaalulisi patsiente jälgitakse perearsti poolt hoolikamalt (kuna ülekaaluliste inimeste üheks riskifaktoriks on diabeet), mis võimaldab kiiremat diagnoosi ning ravi.
Sa pead olema sisse logitud kommentaari postitamiseks.