Me kõik oleme jätnud treeninguid vahele – nii põhjusega kui ka põhjuseta. Kindlasti on vaja võtta aeg maha ning puhata, eriti kui tegemist on vigastuste ja vigastustest taastumisega. Samas teame, et kerge on lasta ennast käest ning kolmast trennivabast päevast saab märkamatult kümme.
Nagu alguses mainitud, on puhkepäevad vajalikud. Eriti sellisel juhul kui harrastate väga kõrge intensiivsusega treeninguid. See, kui palju Sa oma vormist puhkepäevadega kaotad, sõltub Sinu eelnevast treenitusest ning
puhkepausi pikkusest.
Kui Sa varasemalt olid regulaarne treenija, on palju kergem tagasi õigele rajale saada. Näiteks kui varem treenisid 4-5 korda nädalas ning seda pikemalt kui aasta, siis su keha mäletab seda. Jõud kaob enamasti 2-3 nädalaga, kuid palju oleneb sellest, miks paus tehti. Kui oled haige, siis on su keha kurnatud ning jõud kaob rutem. Samas, kui raskesse treeningusse on lihtsalt kerget pausi vaja ja mõõduka koormusega liikumine ning harjutused jäävad, siis läheb jõu kaotuseks tunduvalt kauem aega, keskeltläbi 5 nädalat.
Kui oled alustaja ning su treeningutesse on tekkinud paus, siis proovi seda mitte väga pikaks lasta. Järjepidavus on võtmesõna justnimelt algajatele. Kergem on kaotada oma saavutatud arengut kui keha pole tulemustega harjunud. Alusta uuesti, mida varem, seda parem!
Mõne vahelejäänud treeninguga, või isegi nädalaga ei kaota Sa oma füüsilist vormi. Pigem mõjutavad vahele jäänud treeningud meid psüühiliselt. Eriti just algajaid treenijaid, kelle jaoks treenimine pole veel nii rutiinne tegevus.
Umbes pärast kaht nädalat passiivsust, hakkab Sinu keha oma aeroobset vormi kaotama. Lihasmassile selline paus samas suurt muutust kaasa ei too. Vastavalt uuringutele on lihasmassi kaotamine treeningpausi ajal sõltuvuses treenija soo, vanuse, olemasoleva lihasmassi jm sellisega, kuid üldiselt on lihasmassi kaotamiseks vaja siiski rohkem aega. Näiteks väga heas füüsilises vormis inimene võib lausa kuni 10 nädalat treeninguteta vormis püsida. Kuigi lihasmass lühikese treeningpausi ajal ei vähene, tuntakse siiski tavaliselt pärast pikemat pausi, et jõud on vähenenud. Nimelt nõuab treening muuhulgas koordinatsiooni ja lihasmälu, mis võivad uuesti alustades natuke turgutamist vajada.
Ja veel: mida paremas vormis oled, seda kiiremini hakkad märkama passiivsuse tagajärgi, kuid seda vähemtõenäoliselt langed tagasi punkti, kust alustasid.
Sa pead olema sisse logitud kommentaari postitamiseks.