Kurkum ehk kollajuur on Lõuna-Aasiast pärit ingveri sugulane (nimetatakse ka kollaseks ingveriks), mis kuulub ka vääramatult idamaise karri koostisesse. Kurkumi aktiivaineks on kurkumiin, võimsate raviomadustega aine. Kurkum on hinnatud energia ja soojuse soodustamise poolest. Ayurveda teadmiste kohaselt on kurkumitaim hea maksale, südamele, nahale ja silmadele. Lisaks on ta looduslik antioksüdant.
Kurkum on tema ravitoimete osas uuritud ning on leitud, et kurkumi tarbimine nii ennetava kui raviva vahendina on tõepoolest õigustatud. Kurkumi tõenduspõhiste omaduste hulka kuulub näiteks allergiad leevendav toime, valuvaigistav toime, depressiooni leevendav toime, südamerabandust ennetav toime jne.
Kurkumiin pärsib edukalt kasvajate vohamist, kuna kutsub esile vähirakkude surma. Eriti tõhus on see just järjest sagedamini esinevate, sünteetilistest hormoonidest, keskkonnamürkidest ja pestitsiididest tulenevate östrogeen-retseptorpositiivsete vähkide (nt. rinnavähk) pärssimisel. Kurkumiin takistab östrogeense toimega kemikaalidel hormoonretseptoritele kinnitumast, hoides seega ära halvaloomulised kõrvalekalded – kurkumiiniga kokku puutudes sunnitakse vähirakud sõna otseses mõttes iseennast seedima. Teadusuuringutes on tõestatud kurkumiini eesnäärme- ja käärsoolevähi, lapseea leukeemia, kilpnäärme vähi ja nahavähi (melanoomi) vastane toime.
Kurkum sisaldab rikkalikus koguses tervendavaid antioksüdante ja vitamiine. Kurkumis on ohtralt C, E ja K vitamiini. K-vitamiinil on teatavasti verehüübimist võimendav toime, ühtlasi on see vitamiin oluline keha võimsama antioksüdandi glutatiooni stimuleerija.
Lisaks füüsilist tervist toetavatele toimetele on kurkum osutunud oluliseks ka vaimse tervise probleemide korral. Näiteks on leitud, et kurkum võib olla efektiivseks abivahendiks Alzheimeri tõve ennetamisel. Lisaks sellele on kurkum paljulubav vahend depressiooni ravis.
Kurkumi depressioonivastast toimet on uuritud ning ehkki ei ole täielikult selge, kuidas kurkum antidepressandina töötab, on selle efekti siiski tunnistatud. Näiteks on leitud, et kurkumi tarvitamine kaks korda päevas kuue nädala vältel on sama efektiivne kui antidepressant fluoxetine. Arvatakse, et kurkum soodustab depressiooni puhul oluliste neurotransmitterite – serotoniini ja dopamiini vabastamist. Lisaks sellele on leitud, et kurkum soodustab närvirakkude kasvu ja arengut frontaalkorteksis.
Kuna kurkum ei imendu seedesüsteemis iseseisvalt hästi, soovitatakse seda tarvitada koos teiste toitainetega. Kusjuures, uuringu katses, milles lisati kurkumile piperiini, esines oluliselt suurem depressioonivastane efekt.
Allikad
Alban, D. How to Get the Mental and Physical Benefits of Turmeric, http://bebrainfit.com/turmeric-benefits/
Bhutani, M. K., Bishnoi, M., & Kulkarni, S. K. (2008). Anti-depressant like effect of curcumin and its combination with piperine in unpredictable chronic stress-induced behavioral, biochemical and neurochemical changes. Pharmacology Biochemistry and Behavior, 39-43
Kulkami, S.K. & Dhir, A. (2010). An Overview of Curcumin in Neurological Disorders. Indian Journal of Pharmaceutical Sciences, 149-154.
Orav, L. (2014). Kurkum – päikesekarva hõrk tervendaja, http://toitumistarkus.ee/kurkum-paikesekarva-hork-tervendaja/
Sa pead olema sisse logitud kommentaari postitamiseks.