Millest tuleks alustada, kui mõtted liiguvad pere suurendamise suunas? Raseduse planeerimine on eelduseks, et sünniks terve laps. See aitab paljusid riske vähendada — olles varustatud piisava infoga, aitad kaasa sujuvamale rasedusele. Mida peaksid teadma selleks, et rasedus kulgeks ohutult ja tervislikult?
Keha ja vaimu ettevalmistamine antud protsessis on väga individuaalne. On paare, kel õnnestub see paari kuuga, kuid on ka neid, kes vajavad rohkem aega. Näiteks 100 paarist rasestub ühe kuu jooksul ligikaudu 30 ning umbes 10-20 paaril võib rasestumine aega võtta kauem kui aasta, vajades sealjuures ka spetsialistide abi.
Uuri oma perekonna tervise ajalugu. Enne, kui sa püüad rasestuda, uuri välja, milline on Sinu ja Su pere tervise ajalugu — kas esineb enneaegseid sünnitusi, verejookse, nurisünnitusi, südamehaigusi, geneetilisi või mentaalseid häireid? Ehkki see info ei pruugi takistada Su lapsesaamiskavatsusi, aitab täpne anamnees kaasa ohutule raseduse kulgemisele ning terve lapse sünnile.
Külasta enne rasestumist oma arsti või ämmaemandat. Väga oluline on saavutada usalduslik side arsti või ämmaemandaga. Lase end uurida ja tee kindlaks, et oled lapse saamiseks terve. Mõtle läbi, milline on Sinu elustiil, toitumisharjumused, kehakaal, kas Sa kasutad ravimeid, milliseid haigusi oled ise põdenud ja millised haigused on Sinul ja Sinu mehel esinenud suguvõsas.
Kõik see on väga oluline informatsioon ja võib mõjutada Sinu planeeritavat rasestumist või raseduse kulgu. Ütle oma arstile või ämmaemandale, milliseid ravimeid kasutad. On ravimeid, mille pead võibolla välja vahetama ja on ravimeid, mida ei tohi raseduse ajal üldse kasutada. Samuti suhtu ettevaatusega käsimüügis olevatesse ravimitesse, loe alati läbi ravimi infoleht ja konsulteeri oma arsti, ämmaemanda või apteekriga. Naine peab olema terve juba rasedaks jäädes, mitte ainult raseduse ajal. Parem on võimalikest probleemidest juba enne teadlik olla.
Mõtle vaktsineerimisele. Uuri oma arstilt, millised vaktsineerimised on Sul tehtud ja millised tegemata. Mõningaid vaktsiine võib lasta süstida ka raseduse ajal, kuid leetrite, mumpsi ja punetiste vastu peab olema vaktsineeritud enne rasedust. Kontrolli, kas oled tuulerõugetele immuunne. Kui ei, siis tea, et tuulerõugetesse ja punetistesse haigestumine raseduse ajal võib olla lapsele ohtlik. Lase ennast tuulerõugete vastu vaktsineerida vähemalt kuu enne planeeritavad rasestumist. Ehkki HIV test tehakse kõikidele rasedatele, võid ennast selle suhtes kontrollida ka enne rasestumist.
Tee hambad korda. Raseduse ajal toimuvad mitmed hormonaalsed muutused, mille tulemusena on igemed vastuvõtlikumad hambakatule ja igemepõletik on kiire tekkima. Uuringutes on väljatoodud, et igemepõletik võib olla üks enneaegse sünnituse riskidest. Lase oma hambad üle vaadata ja korda teha.
Joo vähem kohvi. Alusta oma kofeiinikoguse vähendamist järk-järgult juba varakult. sest suur kofeiinikogus mõjub viljakusele pärssivalt. Täielikult kohvist loobuma ei pea, küll aga on välja toodud normaalne päevane annus, mis jääb 200 milligrammi piiresse. Liigne kohvi tarbimine võib tekitada unehäireid ja unepuudusest tingituna väsimust.
Loobu alkoholist ja sigarettidest. Raseduseks valmistudes tuleks vabaneda kõikvõimalikest mürkainetest. Lõpeta suitsetamine ning püüa hoiduda kangetest ravimitest ja alkoholist. Küsi julgelt abi oma arstilt või ämmaemandalt kui tunned, et oma jõududega sõltuvusest vabaneda ei suuda. Kõige tähtsam aeg Su lapse arengus on periood, mil Sa ei teagi veel, et oled rase. Seetõttu on tervislik eluviis enne lapseootele jäämist suure tähtsusega.
Kasuta foolhapet. Foolhappel on loote arengus elutähtis roll. Foolhapet võiks hakata juurde sööma juba siis, kui last planeeritakse. Foolhape aitab vältida raskete väärarengute teket varases lootearengus, kui naine ei pruugi veel teadagi, et ta on rase. Soovituslik on kasutada toidulisandit, aga võib ka juua apelsinimahla, mis sisaldab rohkelt foolhapet. Foolhapet saab veel lehtköögiviljadest, ubadest, läätsedest, mustsõstardest, leivast ja pärmist. Soovituslikult on hakata võtma vitamiine vähemalt kuu enne rasedaks jäämist. Täiskasvanu ööpäevane foolhappevajadus sõltub tema individuaalsest ainevahetusest, kuid valdavalt on see 200-400 mikrogrammi. Vitamiinivajadus tõuseb tunduvalt raseduse ajal (600-800 mikrogrammi päevas).
Toitu tervislikult. Raseduse ajal vajad rohkem vitamiine ja toitaineid kui varem. Seetõttu võiksid juba enne lapseootust piisavalt vitamiine ja mineraalaineid tarbida, et lapsel oleks juba eos tervislik paik, kus kasvada ja areneda.
Sa pead olema sisse logitud kommentaari postitamiseks.