Seleen (Se)
Mis on seleen?
Seleen on mineraalaine, mida esineb kehas küll vähesel määral, kuid väga oluliste proteiinide koostises, mille eesmärk on kaitsta keha haiguste vastu. Seleeni kasutatakse mitmetes ravimites nii haiguste raviks kui ennetuseks. Mineraali toime organismis on efektiivsem kui seda manustatakse koos teiste antioksüdantidega, näiteks koos E-vitamiiniga.
Millistes toiduainetes leidub?
- Liha
- Munad
- Kala
- Seened
- Täisteratooted
- Pärm
- Küüslauk
- Päevalilleseemned
- Brasiilia pähklid
- Maks
- Või
Toiduainete seleenisisaldus oleneb kasvukoha pinnase seleenisisaldusest. Euroopas on pinnase seleeni sisaldus võrdlemisi madal.
Biofunktsioonid
Seleen on antioksüdant, mis kuulub ensüümi glutaatiooni peroksüdaasi koostisesse ning millel on oluline roll keha detoksifikatsioonis ning rakkude oksüdatiivse stressi eest kaitsmises. Seleen osaleb immuunsüsteemi tugevdamises, türoidhormoonide tootmises, DNA produktsioonis, kudede elastsuse säilitamises ja vananemise aeglustamises.
Seleeni omastamine ja imendumine oleneb pinnase seleeni sisaldusest. Loomsest toidust imendub väiksem osa sisse söödavast seleenist kui taimsest toidust. Kehast väljutatakse seleen peamiselt uriiniga (50-67%) ja fekaalidega (40-50%).
Defitsiidist tulenevad probleemid ja riskirühmad
- Südamehaigused
- Juuste- ja küüntekahjustused
- Lihas- ja liigesevalud
- Depressioon
Riskirühmad defitsiidi tekkeks:
- Suitsetajad
- Alkohoolikud
- Crohn´i tõvega patsiendid
- Kontratseptiivide kasutajad
Toksilisus
Väga kõrge vere seleeni sisaldus võib esile kutsuda selenoosi, mille sümptomiteks on küüslaugu lõhn suust, kõhulahtisus, küünte murdumine ja juuste väljalangemine. Seleenimürgistused võivad tekkida piirkonnas, kus on suured seleeniühendite kogused kas tööstuse või õnnetuste tõttu. Saastumata toitu süües ei ole võimalik tarbida organismile kahjulikus koguses seleeni. Liigse seleeni tarbimise sümptomiteks on: küünte mahatulemine, lööve, väsimus, ärrituvus, kaalu langus. Liigne seleeni tarbimine võib põhjustada LDL kolesterooli tõusu ja diabeeti.
Seleeni ei tohiks manustada koos verevedeldajatega, sest seleen võib vähendada vere hüübimist ja koos kolesterooli alandavate ravimitega, niatsiiniga, barbituraatidega, warfariiniga.
Preparaatide tarvitamine
Väga levinud on seleeni tarbimine kardiovaskulaarsete haiguste riski vähendamiseks. Seleenist üksinda kindlasti ei piisa, kuid manustades koos ravimite ja teiste antioksüdantidega on toime efektiivsem. Koos teiste antioksüdantidega (vitamiin E, beetakarotenoidid) aitab seleen vähendada ka LDL kolesterooli taset.
Seleen toimib organismis koos joodiga. Kui esineb joodi puudus, kiirendab ja raskendab seleen joodi puudusest tulenevaid sümptomeid ja vastupidi.
Seleeni toidulisandi koostises ei peaks kartma. Päevase soovitusliku koguse tagamine on oluline nii vanadele kui noortele. Seleen tagab normaalse östrogeeni ja testosterooni taseme, aitab eemaldada fosfolipiide, tagab normaalse kolesterooli taseme.