Q-vitamiin / koensüüm Q10
Vitamiin Q puhul on tegemist rasvlahustuva vitamiiniga, mida nimetatakse ka ubikinooniks, mis omakorda on bensokinoonset tuuma ja varieeruvat külgahelat omavate ning elektronide transpordiga seotud ühendite üldnimetus loomorganismides. Taimedes esinevaks analoogiks on plastikinoon. Sünonüümiks on veel ka koensüüm Q10. Korrektselt võetuna pole aga ubikinoon vitamiin, sest inimorganism sünteesib teda mevaloonhappest ja fenüülalaniini ning türosiini metaboliitidest ning selle sama sünteesi tõttu ei ole tema konkreetset vajadust kirjeldatud. Siiski on vajaduse kasvu täheldatud mõningate aneemiate, lihaste düstroofia ja müokardi kontraktsioonihäirete, ateroskleroosi korral ning seetõttu on oluline Q-vitamiini profülaktiline kasutamine.
Millistes toiduainetes vitamiini leidub?
- sardiin
- makrell
- loomaliha
- kanaliha
- muna
- sojaõli
- täisteraviljatoode
- pähkel
- spinat
Vitamiini biofunktsioonid
Koensüüm Q10 on elektronide transpordiahela komponent. Nimelt on süsteem ubikinoon/dihüdroubikinoon redokssüsteemina võimeline elektronide ülekandeks ehk Q-vitamiin on rakuhingamist tagavate süsteemide hulgas kesksel kohal.
Q-vitamiin on ka lipofiilse keskkonna antioksüdant ehk omab kaitset lipiidide peroksüdatsiooni vastu. Endogeensed antioksüdandid saavad enamasti normaalsetes oludes hakkama ilma väljaspoolse juurdemanustamiseta, kuid alkoholi, narkootikumide, infektsioonide, stressi, toksiinide, radiatsiooni, toiteainevaese dieedi ning suure koormusega treenimise perioodil on vaja oksüdatiivse stressi neutraliseerimiseks lisaks manustada antioksüdante.
Imendumine, säilitamine ja väljutamine
Imendub peensoolest lümfi ning säilitatakse maksas koensüümses vormis, mille külgahel sünteesitakse organismis atsetüül-CoA-st. Oluline on teada, et imendumist pärsivad sapphapete või pankrease nõre defitsiit, raualiigsus, oraalsed kontratseptiivid, antibiootikumid ja soolekahjustused.
Defitsiidist tulenevad probleemid
- Väsimus
- Jõuetus
- Koormustaluvuse langus
- Suurenenud risk südame- ja veresoontehaigustele, immuunsüsteemi häiretele, kasvajate tekkeks
- Kiirenenud vananemine
Riskirühmad defitsiidi tekkeks
- Vanurid
- B-grupi vitamiinide defitsiidiga inimesed
- Statiinide pikaajalised kasutajad
- Beetablokaatorite, metüül-dopa, tiasiidide, tritsükliliste antidepressantide kasutajad
- Toksilisus
Puuduvad andmed, aga täheldatud on seda, et Q-vitamiin võib teatud asjaoludes käitude oksüdatiivse stressorina.
Q-vitamiin on vastunäidustatud kui esineb allergia preparaadi vastu, maksapuudulikkus või sapipais akumuleerumisohu tõttu ning aspiriini või klopidogreeli tarvitamine veritsusohu tõttu.
Vitamiinpreparaatide tarvitamine
Ravi lisakomponendina kasutatakse Q-vitamiini ateroskleroosi, südame isheemiatõve, kõrgvererõhktõve, paradontiidi, enneaegse vananemise, neurodegeneratiivsete haiguste, lihaste düstroofia, kõrge kolesteroolitaseme ja südamepuudulikkuse korral.
Uuringud on näidanud, et Parkinsoni tõbe põdevate patsientide puhul näitas koensüüm Q10 lisamanustamine haiguse progresseerumist.